Šestý smysl
Křečkovy smysly Aby mohl křeček vnímat i vzdálené vibrace půdy a pohyby vzduchu, vyvynul se u něj specializovaný smyslový orgán zaznamenávající vibrace, což dává křečkům v tomto směru přinejmenším určitou citlivost. Tato schopnost má ovšem i jednu špatnou stránku-křečkovi velice vadíjakékoli otřesy a vibrace.
Hmat
Křečkovy smysly Také hmatové vousy, které má křeček umístěné v obličejové části, po stranách těla a na končetinách, slouží křečkovi k orientaci ve svém okolí a v úplné tmě. Hmatové vousy křečka upozorňují na překážky které mu stojí v cestě a také díky nim pozná jestli je pro něj nějaká chodbička dost široká. Je to možné díky velkému množství nervovývh spojů na kořenech hmatových vousů , což také v konbinaci s výborným čichem umožňuje křečkovy, aby dosáhl jistě a rychle svého cíle i v naprosté tmě.
Čich
Křečkovy smysly Křeček se orientuje hlavně podle pachů, takže je pro něj čich velice důležitý. Potravu dokáže zavětřit i na velmi dlouhou vzdálenost. Pomocí pachových signálů, které vypouští mazovými žlázami umístěnými ve slabinách, se za tmy velmi snadno orientuje ve svém revíru a zároveň jimi signalizuje, že na toto území má jasný nárok a jen tak sem nikoho nepustí. Křečíci mají tyto žlázy na břišní straně a proto se nazývají žlázami ventrálními.
Stejně jako mi dokážeme pomocí zraku něco spatřit, i křeček si vytváří ve své mysli jakýsi pachový obraz a podle něj pozná, jestli se jedná o nepřítele, jiného křečka atd.. Rodinné příbuzné může křeček poznat podle rodového pachu, což může při nečekaném setkání změnit jeho chování z agresivního na přátelské. Pachovými stopami také vyjadřují ochotu k páření. Křeček rozpozná i lidi podle jejich individuálního pachu. Pokud ho překryjete silným parfémem nebo tabákovým kouřem, můžete křečka pěkně zmást.
Sluch
Křečkovy smysly Sluch má křeček velmi dobře vyvinutý. Jeho pohyblivé uši dokáží zachytit dokonce i zvuky, které už patří do pásma ultra zvuků. Pomocí ultrazvuků se také dorozumívají mezi sebou a se svými mláďaty. Například křeččí máma je schopna rozeznat i z velké vzdálenosti nářek svých mláďat. Sluch je důležitý k zpozorování blížícího se nepřítele. Křeček dokáže dokonce rozlišovat lidské hlasy, proto je při ochočování důležité na křečka neustále mluvit klidným hlasem
Zrak
Křečkovy smysly Křeček je noční živočich a proto nemá zrak moc dobrý. Ve srovnání s člověkem ho nemá moc vyvinutý. Barvy a přesné obrysy zřejmě nevidí, ale díky vystupujícím očím a jejich bočnímu umístění má křeček větší zorné pole. Jinak je ale (z našeho pohledu) krátkozraký, protože jen stěží dokáže rozeznat přesné obrysy na vzdálenost 1 metru. Pohyb nepřítele však dokáže zachytit i z větší vzdálenosti. Při denním světle je křeček skoro slepý. Jeho velké oči se však dokáží dobře vyrovnat i se šerem a i za slabého světla jsou křečci schopni rozeznat pohyb a některé obrysy. Křečci mají špatně vyvinuté trojrozměrné vidění, což se projevuje při rozpoznávání výšky a hloubky.