Křeček, jeden z nejoblíbenějších malých hlodavců chovaných pro radost, je vyšlechtěn do mnoha okouzlujících variet. Dlouhosrstým je však třeba s péčí o koříšek pomáhat.
Jak se starat o křeččí srst
Šla jsem na jednu hezkou stránku a zaujal mne jeden textík a tak ho tady máte :-)
Jak se starat o jejich srst?

Všichni doma chovaní křečci zlatí pocházejí z nemnoha zvířat odchycených v přírodě. Díky jejich úžasné rozmnožovací schopnosti se řady křečků v zajetí rychle rozrostly a s částečně příbuzenskou plemenitbou souvisel i častý projev náhodných mutací – obvykle různých barev a typů srsti. Ty pak stačilo šlechtit a rozvíjet dále, díky čemuž dnes můžeme křečky zlaté chovat v nesčetném množství podob.
Křečci jsou fešáci
Zdraví křečci včetně dlouhosrstých by měli mít jemnou, ale zároveň hustou srst, a to po celém těle včetně bříška, neměla by přes ni prosvítat kůže.
Samečci dlouhosrstých křečků mají chlupy delší než samičky, až přes 7 cm, ale samozřejmě ne po celém těle, pouze na zádech a bocích (na břiše by taková ozdoba příliš příjemná nebyla), zrovna tak na obličeji jsou chlupy kratší. Ovšem i rovnoměrné dlouhé osrstění na celých zádech je ze šlechtitelského hlediska pouze ideální stav, kterého všichni křečci dosahovat nemusí – mnozí se spokojí s delší srstí na konci zad. Samičky mají obecně srst trochu kratší.
Plemena dlouhosrstých zlatých křečků
Dlouhosrstí křečci byli vyšlechtěni do mnoha variet:
- klasický dlouhosrstý angorský křeček
- dlouhosrstý saténový křeček, jehož srst se výrazně leskne
- dlouhosrstý rex se zvlněnou srstí
- dlouhosrstý rex saténový, který kombinuje všechny přednosti – jeho srst je dlouhá, zvlněná a lesklá.
Všechny typy srsti se navíc mohou vybarvovat všemi odstíny, které se u chovaných křečků vyskytují, což již dávno není pouze původní zlatá barva pouště, ale i skořicová, stříbřitě šedá, bílá, černá, čokoládová, lila a také různé barevné kombinace – skvrnitá, žíhaná, šimlovitá a další.
Dlouhosrstí křečci bývají většinou mírumilovní a velmi snadno ochočitelní.
Něžná péče o kožíšek
Křečci jsou čistotní a pořádní, o srst se pečlivě starají, češou ji a myjí packami. Dlouhosrstým křečkům však s péčí musíme pomoci, neboť takto dlouhou srst u nich příroda neměla v plánu a proto na ni jejich vlastní péče nestačí.
-
Křečky nikdy nekoupeme! Mokro i jen pouhá vlhkost jim velmi škodí, neboť pocházejí z vyprahlých pouští.
- Osvědčený je měkký zubní kartáček, kterým srst pomalu a postupně pročesáváme.
- Na konci procedury můžeme křečka odměnit pamlskem, aby měl česání spojené ještě s další příjemností.
- Důležitá je i pravidelnost, aby nedošlo k rozčesávání zacuchaných chumlů, které by již křečkovi příjemné být nemuselo.
- K česání samozřejmě přistupujeme až u zcela ochočeného, nebojácného křečka.
- Pro kvalitu srsti je důležitá i vhodná strava.
Čiperní a zvědaví chlupáči
Pročesávání srsti je jedinou péčí, ve které se chov angorských křečků liší od křečků krátkosrstých. Angoráčci všech plemen jinak nejsou žádné princezny a potřebují pohyb a zábavu zrovna tak jako krátkosrstí. Jsou samotáři a nevyhledávají společnost jedince svého druhu, o to více potřebují zabavit pohybem. Běhací kolečka však ideální nejsou. Mnohem lepší je prostorná klec s dobrým vybavením: s prolézačkami, žebříky, houpačkami a schovávačkami všeho druhu. Křečci všech délek a odstínů srsti jsou čilí, zvídaví akrobati